niedziela, 31 marca 2019

Uzależnienie dzieci od mediów?

Wiele z Was na pewno ma dzieci, czy w wieku szkolnym czy przedszkolnym i zmaga się z problemem dostępu do komputera czy telefonu u dziecka. Prawda jest tak, że dzieci coraz wcześniej sięgają po urządzenia cyfrowe, a dodatkowo małe dzieci błyskawicznie łapią ich obsługę. Nie mniej jednak bardzo często takie zachowania obserwują u nas rodziców. 
Jeżeli dziecko widzi rodzica wpatrzonego w ekran telewizora czy komputera, to z jakiego powodu ma samo sięgać po książki? Ja od zawsze lubiłam czytać i robiłam to nawet po nocach, na czym ucierpiał mój wzrok. Moje córki od małego obserwują, że czytam i same bardzo chętnie sięgają po książki. Czytanie rozwija nie tylko mowę, ale również zwiększa zasób słownictwa. Dodatkowo buduje relacje między rodzicem i dzieckiem, a także pozwala efektywnie spędzić czas. 
Wiadomo jednak, że dzieci lubią bajki czy gry, jednak musi to być wypośrodkowane, a przede wszystkim pod ścisłym nadzorem rodzica. 
Dobrym pomysłem jest zainstalowanie blokady rodzicielskiej na urządzeniach, które używa dziecko. A także zamiana zwykłego Youtuba na YouTube kids. Bardzo często w młodym wieku obserwuje się już zaburzenia zachowania. Czasem trudno temu zapobiec, jesteśmy coraz bardziej zapracowani. Staramy się zapewnić dzieciom jak najwięcej, co często skutkuje tym, że dziecko przepada w wirtualnym świecie. Z czasem nie kontroluje już czasu spędzanego w sieci, a kiedy staramy się ograniczyć surfowanie w internecie, dziecko staje się rozdrażnione. 
Bardzo często dzieci uzależnione mają problemy z koncentracją oraz nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Czasami bywa tak, że jako rodzice nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem sami i pozostaje pomoc psychologa dziecięcego. 
Starajmy się jednak zachować ograniczenia zarówno czasowe jak i kontrolę przeglądanych treści w internecie przez dziecko. 
Ostatnio w szkole mojej córki policja prowadziła bardzo ciekawy wykład o uzależnieniach dzieci jak i niebezpieczeństwach jakie czyhają na dzieci w sieci. Często nawet rodzic nie zdaje sobie sprawy, że jest jakiś problem, głównie wtedy kiedy dziecko ma nieograniczony dostęp do komputera.

Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania.
Kontrolujecie treści przeglądane przez dzieci?
Macie określony czas na korzystanie z telefonu/komputera przez dziecko?

1 komentarz:

  1. nie mam jeszcze własnych dzieci , ale niestety zauważyłam i jestem w szoku w jakim stopniu już 2 latki potrafią się posługiwać telefonem czy tabletem i nie w takim kierunku powinno to zmierzać

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.