Zrób sobie kosmetyk
Hej!
Wpadłam na pomysł, żeby napisać post o samorobionych kosmetykach. Zazwyczaj chyba mamy w zapasie następny czekający na otwarcie, ale co jeżeli nie? Możemy go zrobić same. ;) Własnoręcznie zrobiony kosmetyk będzie tani, nie nafaszerowany chemią i bez konserwantów.
Jedyny minus takich kosmetyków jest taki, że musimy je dość szybko zużyć, dlatego nie warto robić wielkiego zapasu, a niektóre musimy zużyć od razu po zrobieniu. Nie będą to jakieś bardzo skomplikowane rzeczy, raczej kosmetyki, z których wykonaniem każda z nas sobie poradzi.
Zacznę od znanego już chyba wszystkim peelingu kawowego. Jest o wiele bardziej skuteczny niż wszystkie wypróbowane przeze mnie peelingi, a przede wszystkim nie wysusza naszej skóry, a dodatkowo ją pielęgnuje.
wizaż.pl
Peeling kawowy
- 2 łyżki kawy
- 1 łyżka oleju
- opcjonalnie cukier
Zaparzamy kawę w połowie szklanki wrzącej wody, po wystudzeniu dodajemy łyżkę oleju i gotowe. Masujemy ciało okrężnymi ruchami, dokładnie spłukujemy.
Minusem tego peelingu jest ubrudzona wanna, dlatego ten peeling robię rzadko, ale ja dla efektów czasem się poświęcam.
lula.pl
Olejek do twarzy i ciała
Jako bazę dla naszego olejku możemy wykorzystać np. olej z awokado, ze słodkich migdałów czy z pestek winogron, dodatkowo możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego dla zapachu.
Olejek do cery suchej:
- 50 ml oleju ze słodkich migdałów + np. kilka kropli olejki geraniowego, różanego lub pomarańczowego
Olejek do cery wrażliwej:
- 50 ml oliwy z oliwek + np. olejek różany lub neroli
Olejek do cery tłustej i mieszanej:
- 50 ml oleju z pestek winogron + olejek geraniowy, pomarańczowy i neroli
Olejek do każdej cery:
- 2 łyżki oliwy z oliwek + 2 łyżki miodu, ubić do wytworzenia się emulsji
- 50 ml oleju z pestek winogron + olejek geraniowy, pomarańczowy i neroli
Olejek do każdej cery:
- 2 łyżki oliwy z oliwek + 2 łyżki miodu, ubić do wytworzenia się emulsji
Płyn do oczyszczania twarzy i oczu
ogrod.pl
megapedia.pl
ogrod.pl
Płyn rozmarynowy
Zaparzamy saszetkę w mniej niż połowie szklanki wody, dodajemy kilka kropel olejku rozmarynowego. Płynem przemywamy twarz i szyję.
megapedia.pl
Rumiankowy lotion do oczu
Mieszamy po pół łyżeczki rumianku, czarnej herbaty i świetlika, zaparzamy w 1/4 litra wody. Odcedzamy; stosujemy do przemywania oczu.
alejka.pl
Mleczko lniane
Już chyba każdy słyszał o cudownych właściwościach siemienia lnianego, dlatego warto stosować je także na skórę twarzy.
Łyżkę siemienia zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu, często mieszając. Przecedzamy przez sitko i ostudzonym płynem przemywamy twarz.
zdrowieznatury.pl
Mgiełka pomarańczowa do twarzy
Wyciskamy sok z połowy pomarańczy, dodajemy kilka kropel soku z grejpfruta, zalewamy szklanka wody i używamy do odświeżenia twarzy rano.
Naturalne szampony
snobka.pl
Szampon do włosów normalnych
Kostkę szarego mydła ścieramy na tarce i zalewamy litrem wywaru pokrzywowego (wychodzi na to około 4 saszetek pokrzywy). Gotujemy, aż mydło się rozpuści. Wystudzony płyn przelewamy do butelki z ciemnego szkła.
Cytrusowy szampon do włosów matowych
2 łyżki mydlnicy lekarskiej gotujemy w 1/2 litra wody, dodajemy 2 łyżki soku cytrynowego i pomarańczowego. Gotujemy na wolnym ogniu 15 minut, na koniec dodajemy 2 żółtka. Szampon musimy zużyć od razu.
Szampon jajeczny do łamliwych końcówek
2 żółka mieszamy z białkiem jajka, łyżeczką miodu, sokiem z połowy cytryny i 1/4 szklanki soku z marchewki. Zużywamy od razu.
Oczyszczająca maseczka drożdżowa do twarzy
snobka.pl
5 dag drożdży mieszamy z odrobiną cukru i mlekiem, tak aby powstała nam łatwa do rozprowadzenia papka. Nanosimy na twarz i zmywamy wodą po 10 minutach.
Kosmetyki, które robimy same mają dużo krótszą datę przydatności niż te sklepowe, poza tym powinno się je przechowywać w lodówce, a niektóre zużyć od razu, ponieważ nie nadają się do przechowywania i ponownego użytku. Najlepiej jest też takie kosmetyki przelewać do ciemnych, szklanych butelek wtedy mamy pewność, że nie zajdzie żadna niepożądana reakcja. Na pewno trzeba na przygotowanie takiego kosmetyku poświęcić chwilę czasu, ale myślę, że większa jest satysfakcja z używania własnoręcznie zrobionego kosmetyku.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Robiłyście już swoje kosmetyki? A może znacie jakieś ciekawe przepisy?
Uwielbiam peeling ''z kawy'' :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie domowe kosmetyki - ostatnio zobiłam sobie świetny peeling o czym wkrótce na blogu :)
Świetne pomysły na pewno któryś wykorzystam, najlepsze są domowe sposoby ^^
OdpowiedzUsuńFantastyczne pomysły :)
OdpowiedzUsuńTakich postów chcemy więcej! :) Uwielbiam samorobione kosmetyki, choć póki co ograniczyłam się do peelingów i maseczek. Plyn rozmarynowy bardzo mnie zainteresował i te szampony (nie wiedziałam, że szampon też można sobie zrobić w domu :).
OdpowiedzUsuńPeeling kawowy uwielbiam, ale także rzadko go stosuję ze względu na to, że wszystko brudzi :D
OdpowiedzUsuńswietny ten post ;) koniecznie musze sprobowac kilka z nich :D
OdpowiedzUsuń