Ciąża - jakie badania musimy zrobić? jak się przygotować?

Ciąża to czas kiedy kobieta ma w swoim życiu przeprowadzanych najwięcej badań. Dla mnie był to okres największej ilości pobranej krwi i to pierwsze co mną wzdrygnęło. Od dziecka mdleję na pobraniu krwi i nie wynika to ze strachu, ale tak po prostu reaguje mój organizm, na widok krwi również potraf zrobić mi się słabo.


Ciążę powinien poprzedzić okres przygotowań do niej, dokładne badania oraz przyjmowanie witamin potrzebnych do właściwego rozwoju dziecka. Warto również wcześniej wybrać dobrego ginekologa, ale także samej być rozeznaną w badaniach w kolejnych tygodniach ciąży. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak choćby jednego potrzebnego badania może mieć fatalne skutki.
W mojej pierwszej ciąży lekarz zapomniał o badaniu krzywej cukrowej, a ja nie byłam na tyle rozeznana, żeby mu o tym przypomnieć. Dodatkowo miałam również zrobionych za mało badań USG. W drugiej ciąży byłam już o tyle mądrzejsza, że dokładnie wiedziałam jakie badania i kiedy mają być zrobione, zresztą mój następny lekarz doskonale wiedział co i kiedy ma zrobić, ale ja wolałam już być przygotowana i 'odhaczać' sobie wszystko w swoim kalendarzu.

Dobrą formą może być właśnie kalendarz czy segregator specjalnie dedykowany na potrzeby ciąży. Ważne, żebyśmy miały wszystko w jednym miejscu.Do ginekologa należy się zgłosić nie później niż do 10 tygodnia ciąży, chociaż wiadomo, że większość mam idzie do lekarza znacznie szybciej. Pierwsze badania są bardziej ogólne, lekarz zbiera wszelkie wymiary i przeprowadza wywiad. Pomiar masy ciała, jak i ciśnienie krwi będą się powtarzały przy każdej wizycie. 
Koniecznie należy pamiętać również o badaniu cytologicznym. Jednak nie tylko w ciąży, badanie cytologiczne należy powtarzać raz w roku, nawet wtedy kiedy nie jesteśmy w ciąży, to bardzo ważne. 

Przy badaniach krwi, ustalamy grupę krwi ciężarnej (jeżeli do tej pory nie miała określonej), badanie na przeciwciała, stężenie glukozy w kierunku cukrzycy, badania na nosicielstwo oraz w kierunku kiły, a także odporności na toksooplazmozę oraz badania w kierunku chorób tarczycy. 
Zalecane jest również pierwsze badanie USG, ja mam z każdego piękną pamiątkę w postaci zdjęcia. 

Badania między 11-14 tygodniem ciąży

Najważniejszym badaniem w tym okresie jest badanie USG, lekarz ocenia wiek ciąży oraz wykrywa ewentualne wady płodu. Oprócz standardowych badań (pomiary) w tym okresie wykonuje się również test PAPP-A, do którego refundacji musimy spełniać określone warunki ( wiek powyżej 35 lat, niewłaściwe badanie USG, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu. Jeżeli badania nie dają jednoznacznych rezultatów, wtedy ok. 16 tygodnia ciąży wykonuje się badanie inwazyjne takie jak np. amniopunkcja. Moje obie ciąże były przed 35 rokiem życia więc nie potrzebowałam korzystać z dodatkowych badań, jednak warto znać przysługujące nam prawa i w razie czego je egzekwować, w końcu chodzi o dobro naszego dziecka. 

Badania między 15 - 20 tygodniem ciąży

Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, w tych tygodniach mamy badanie moczu, krwi oraz zalecane jest badanie czystości pochwy. W 20 tygodniu ciąży wykonuje się również tzw. badanie USG 'połówkowe'. 

Badania w 21 - 26 tygodniu ciąży 

Od 21 tygodnia jest sprawdzana czynność serca dziecka. W tym okresie sprawdza się również stężenie glukozy, wiele kobiet ma obawy związane z tym badaniem i nic w tym dziwnego. Badanie trwa kilka godzin, jest na czczo, a dodatkowo dostajemy do wypicia glukozę. Sama czułam się bardzo słabo, a bardzo słodka glukoza nie ułatwiła sprawy, ale byłam z mężem więc jakoś przetrwałam badanie. 

Badania w 27-32 tygodniu ciąży

Konieczne jest zrobienie badania moczu oraz krwi. Dodatkowo jeżeli nasza krew jest ujemna Rh(-) będziemy musiały zrobić badania na przeciwciała anty-D. Możliwe, że będzie konieczne przyjęcie immunoglobuliny anty-D. W tym miesiącu należy wykonać również badanie USG. Słyszałam, że niektórzy lekarze mówią o szkodliwości badań USG i wykonują ich zbyt mało, dlatego jeżeli traficie na takiego lekarza, to szybko go zmieńcie albo uświadomcie. 

Badania w 33 - 37 tygodniu ciąży 

W tych tygodniach poza badaniami, które już przechodziłyśmy będą nas czekały również badania położnicze, ocena wymiarów miednicy oraz czynności serca dziecka. 
Dodatkowo z badań do wykonania jest: badanie antygenu HBs, posiew wymazu z pochwy i badanie przeciwciał anty-HIV, 

Badania w 38 - 39 tygodniu ciąży

W tych tygodniach czeka nas kolejne kontrolne badanie krwi oraz moczu oraz badanie czynności serca dziecka. Kolejne już badania mają na celu kontrolę stanu dziecka, ocenę jego ruchów i czynności serca. Każda ciąża powinna być rozwiązana przed 42 tygodniem ciąży. Moje dwie ciąże były 'przeterminowane' i zakończone cesarskim cięciem ze wskazaniami medycznymi. Mimo, że obie rozwijały się w miarę prawidłowo (druga powikłana cukrzycą ciążową) to każda była zupełnie inna. 


Od zawsze podkreślam, że ciąża to nie choroba, ale wyjątkowy stan i tak właśnie powinna być traktowana i tak czuć się kobieta w ciąży. Warto bym empatycznym i mieć na uwadze to, że każde dobro powraca ze zdwojoną siłą. Bądźmy dla siebie dobrzy, a wtedy świat również będzie lepszy.

 

5 komentarzy:

 1. Ja nawet miło wspominam badanie glukozy, dodałam cytryny i dało się wypić ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny wpis, pewnie niejedna przyszła mama się ucieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki za tak przydatne informacje :)) Jeszcze nie jestem mama, ale warto wiedzieć czego się spodziewać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kompletnie zapomniałam o tarczycy, jak ginekolog zobaczył mój wynik, to tylko wielkie oczy zrobił.

  OdpowiedzUsuń
 5. dla mnie to już niedługo będzie koniec przepraw ciążowych i maluch przyjdzie na świat za miesiąc :) mam już body i pajace, ocieplany kombinezon niemowlęcy i gruby kocyk na zimę, masę różnych akcesoriów, więc mam nadzieję że niczego nie zabraknie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger