NOCNI MYŚLIWI. Jak Polacy zorganizowali najsłynniejszą ucieczkę z nazistowskiego obozu | Marek Łuszczyna

Są pewne tematy, które mnie interesują bardziej niż inne. Jednym z takich tematów jest właśnie okres obozów koncentracyjnych. Uważam, że jako naród polski powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o tamtych czasach, o tragediach ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę. Teraz młodzież mało docenia ten fakt. Moja 103 letnia prababcia była młodą dziewczyną, która ryzykując własne życie pomagała innym. 
Moje zainteresowanie obozami zaczęło się kiedy pisałam pracę maturalną o obozach i ich wpływie na życie człowieka. Jednak przyznam, że nie spotkałam się z historią ucieczki lotników ze Stalagu, być może za bardzo skupiłam się na obozach, o których było 'głośniej'.  Jednak polecam przeczytać książkę, bo jest napisana zarówno jako historia ucieczki jak i opis lotników. 

Nocni Myśliwi to historia elity lotników, którzy w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku po wielu miesiącach przygotować uciekli z ze Stalagu Luft III (dzisiejszy Żagań). Udało się uciec 76 osobom, w tym Polakom. 
Cała akcja nie miałaby najmniejszej szansy powodzenia, gdyby nie skrupulatnie przygotowany plan ucieczki. Lotnicy podzielili się zadaniami, jedni kopali tunele (bo postały aż 3), inni szyli fikcyjne mundury. 
Po podrabiania dokumentów włączyli również niemieckich członków obozu i przekupowali ich darami z paczek. 

Osadzeni cały czas próbowali uciekać, jednak najbardziej spektakularną ucieczką była właśnie ta, przygotowana przez Rogera Bushella, mająca na celu wyprowadzenie najbardziej zasłużonych lotników z obozu. 

Tunel, który wykopali miał aż 10 metrów wysokości, co osadzeni musieli wzmacniać deskami z własnych pryczy. Jednak czy plan się powiódł? Czy wszystkim udało się uciec? A może cały plan poszedł na marne? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w książce Marka Łuszczyny, polskiego dziennikarza, pisarza i reportera.


Nazistowski obóz jeniecki, Stalagu Luft III - to tu trafiają najlepsi lotnicy bombowi RAF-u, zaraz po tym, jak zostali zestrzeleni i schwytani. Ci bezlitośni łowcy, którzy niegdyś polowali na niemieckie miasta i fabryki, które napędzały hitlerowską machinę wojenną, dziś mają jeden cel - uciec. Od pierwszego dnia realizują swój dokładnie zorganizowany plan i budują trzy długie tunele. Ponadto podrabiają dokumenty, kreślą dokładne mapy i szyją skrojone na miary niemieckie mundury.

Nasuwa się następujące pytanie: jakim cudem udało im się to wszystko zrobić, gdy wokół stróżowali czujni nazistowscy strażnicy? Najbardziej fascynujący jest fakt, że tego dnia wydostało się ponad siedemdziesiąt osób. Była to zdecydowanie jedna z największych ucieczek z niemieckich obozów w historii.

Jaką rolę odegrali w tej misji Polacy? Jak dalej potoczyły się losy uciekinierów? Dlaczego nikt nie pamięta o Polakach w tej historii?
Jestem ciekawa czy interesujecie się tematyką obozową i wojenną?
Jeżeli jesteście zainteresowani to księgarnia Tania książka ma w ofercie wiele podobnych książek o tematyce wojennej i obozowej. 

3 komentarze:

  1. Z chęcią przeczytam, holokaust robiłam na maturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój tato lubi wczytać się w tą tematykę. Ten tytuł na pewno go zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger