Sposoby na odświeżenie garderoby na wiosnę

Wiele mówi się o wszechobecnym minimalizmie, zerowaste i innych ekologicznych zachowaniach. Nie bez powodu. Jesteśmy populacją, która gromadzi dosłownie wszystko. Był moment kiedy sama dosłownie tonęłam w ilości przeróżnych rzeczy i uratowała mnie przeprowadzka z domu do bloku. Ilość miejsca bardzo szybko zweryfikowała, które rzeczy są faktycznie potrzebne, a które od dawna zbędne. 
Kilka razy w roku robimy gruntowne porządki w rzeczach i pozbywamy się niepotrzebnych, To samo warto robić nie tylko z ubraniami, ale również przechowywanymi głęboko w szafach skarbami czy zabawkami dziecka. Uwierzcie, że życie staje się łatwiejsze bez nadmiaru rzeczy. Kiedy zweryfikowałam ilość rzeczy w swojej szafie, przeważnie nie mam problemu w co się rano ubrać. Nie przytłacza mnie już ilość i mam pod ręką rzeczy, które noszę. 


Minimalizm

Przede wszystkim przejrzyjmy swoją szafę. Ile w niej rzeczy, których nie mieliśmy na sobie ani razu? Ile tych jeszcze z metką? No właśnie. U mnie jest to samo, mam wiele rzeczy, które założę 'kiedyś' i 'do czegoś'. Warto stworzyć sobie bazowe ubrania, które założymy praktycznie do wszystkiego. Basicowe bluzki, czy kilka par stonowanych jeansów, z nich możemy stworzyć masę kompletów idealnych do pracy. Wystarczy kilka kolorowych marynarek, narzutek i sweterków. Możemy też postawić na kolorowe bluzki czy sukienki i do tego dobrać neutralne dodatki. Możliwości jest wiele, ważne, aby zminimalizować rzeczy w szafie do tych, które na pewno założymy. Ja pobyłam się wszystkich rzeczy, których nie założyłam ani razu przez rok, taka zasada bardzo fajnie działa, bo jeżeli nie założyłam ich do tej pory, dlaczego miałabym założyć je później?

Wymiana

Wiele portali oferuje możliwość wymiany ubrań, uważam, że to świetna sprawa, bo możemy pozbyć się rzeczy, których nie nosimy, a w zamian znaleźć jakieś perełki ubraniowe dla siebie. Niestety w galeriach mam wrażenie, że ciągle widzę to samo, a bardzo często cena nie jest adekwatna do jakości ubrań. 


Sprzedaż

Po przejrzeniu mojej szafy ponad połowa z nich poszła na sprzedaż. Były to w większości nowe lub bardzo mało noszone rzeczy. Pieniądze ze sprzedaży ubrań możemy z powodzeniem przeznaczyć na nowe ubrania lub inne przyjemności. Warto zwrócić uwagę również na różne programy lojalnościowe, bo dzięki nim możemy zyskać jeszcze więcej. Ja bardzo często korzystam z cashbacków i system partnerski. Z portalu Allegro korzystam bardzo dużo zarówno kupując jak i sprzedając, mam wykupiony Smart dzięki czemu nie płacę za wysyłkę. Warto zaznaczyć, że dzięki Allegro Polecam zbiera mi się dodatkowa kwota za zakupy przez nasz link. Udostępnienie linku nic nie kosztuje, a jeżeli udostępnimy go w różnych miejscach to jest większa szansa, na to, że ktoś zrobi zakupy i parę złoty zawsze wpadnie. ;) Dodatkowo otrzymujemy prowizję nie tylko za polecony produkt, ale również za dowolną rzecz jaką ktoś kupi z naszego linku, fajnie prawda?

Tutaj możecie poczytać więcej o Allegro Polecam: https://allegro.pl/artykul/allegro-polecam-nagradzanie-za-polecanie-Oq2r27AYPFm

Zakupy na wyprzedażach

Od jakiegoś czasu uskuteczniam metodę kupowania zimowych rzeczy latem i odwrotnie. Moja sylwetka mocno się nie zmienia w ciągu roku, dlatego spokojnie mogę kupić rzeczy z wyprzedzeniem. To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Ja szczególnie lubię kupować sukienki na zapas, wtedy wiosną otwieram szafę i mam sukienek do wyboru do koloru, więc warto zaopatrzyć się w swoje ulubione rzeczy, ale tylko takie, których jesteśmy pewni. 


Podsumowując, czasem mniej znaczy więcej, a w szczególności jeżeli chodzi o ubrania. Komfortową sytuacją jest stan kiedy sięgamy do szafy i wiemy co chcemy założyć, a nie przekopujemy się przez niezliczone ilości ubrań a i tak nic konkretnego nie możemy wybrać.

Warto wziąć na wstrzymanie podczas wyprzedaży i kupować tylko to co jest nam faktycznie potrzebne i przede wszystkim pasuje do naszej szafy. Pośpiech jest również bardzo złym doradcą, czasem warto wrócić drugi raz, a może okaże się, że wcale tego nie potrzebujemy. 

Podobna zasada tyczy się tanich ubrań, ja wychodzę z założenia, że lepiej mieć jedną dobrą jakościowo rzecz niż kilka tanich, które może kiedyś do czegoś założę, ale kupiłam, bo były tanie. Rozsądek i brak pośpiechu to najlepsi doradcy jeżeli chodzi o dążenie do minimalizmu i odświeżenie szafy. 

2 komentarze:

  1. Dwa lata temu pokupowałam potrzebna nową odzież i korzystam z niej do tej pory. Nie idę za modą. Zdarza się pójść do second handu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger