'Ostatni taki szczyt' Mick Conefrey

Mimo, że nie przepadam za wędrówkami górskimi, to uwielbiam górskie krajobrazy oraz książki i filmy o górach, szczególnie te na faktach. Mam znajomego, który relacjonuje swoje wyprawy górskie i jest to coś wspaniałego. Mimo, że sama nie zdecydowałabym się na taką wyprawę to lubię obserwować innych. Nie powiem góry mają swój urok, ale zdecydowanie wolę bezpieczniejsze miejsca. 


Kanczendzonga od lat cieszy się złą sławą jako jeden z najniebezpieczniejszych ośmiotysięczników. Jednocześnie jej niedostępność pociąga wszystkich śmiałków, którzy chcą się wspiąć na trzeci najwyższy szczyt świata. Mick Conefrey w ostatniej części swojej epickiej górskiej trylogii przedstawia historię starań o zdobycie tej niezwykłej, choć w ostatnich latach zapomnianej góry.

To nie tylko opowieść o pierwszym wejściu George'a Banda i Joego Browna podczas brytyjskiej ekspedycji w 1955 roku, ale także opis poprzedzających je prób podejmowanych przez kolejnych poszukiwaczy przygód od początku XX wieku. Choć żadnemu z nich się nie udało, to ich doświadczenia pomogły pierwszym zdobywcom i muszą zostać ocalone od zapomnienia.
Ostatni taki Szczyt to prawdziwy ogrom pracy wykonanej przez autora książki, filmowca oraz pisarza, swoją drogą bardzo cenionego. Kanczendzonga uchodzi za jedną z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do zdobycia gór świata. Wiadomo, że bardziej znany jest Mount Everest, ale Kanczendzonga ośmiotysięcznikiem, który z maju 1955 zdobyli dwaj Brytyjczycy - Joe Brown oraz George Band. Przed ich sukcesem było wiele prób zdobycia tej góry, często przypłaconych życiem.

Autor korzysta z pamiętników wspinaczy, przekazanych przez rodziny tych, którzy podejmowali próby zdobycia góry. Książka przeplata się z historiami o marzeniach, determinacji oraz tragediach himalaistów. 
Uważam, że zdecydowanie inaczej czyta się historie wymyślone, a inaczej te, które zdarzyły się naprawdę. Autor opisuje bardzo emocjonująco wydarzenia z wypraw i naprawdę można się wczuć w ten klimat. 

Jeżeli tak jak ja lubicie tematykę górską, a szczególnie historie prawdziwe to polecam Wam nie tylko tą książkę, ale również cały dział księgarni Tania Książka poświęcony alpinizmowi i górom


3 komentarze:

  1. Nie wiem czy odnalazłabym się w takiej tematyce. Wolę romansidła :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością jest ciekawa. Myślę, że idealna dla miłośników tej tematyki

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie dla mnie, nie jestem fanką tematyki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger