Humektanty co, jak i dlaczego?

Dziś parę słów o humektantach czyli substancjach nawilżających. Tak się zastanawiam dlaczego nie mogłam tych wszystkich ciekawych informacji odnaleźć dużo wcześniej nim zaczęłam katować włosy prostownicą, lakierem czy codziennym szorowaniem mocnym szamponem. Kółko się zamykało, bo im bardziej próbowałam rozprostować włosy tym bardziej one się podwijały i łamały. Teraz jestem już trochę mądrzejsza o parę rzeczy i chciałam się z Wami podzielić.

Istnieją trzy rodzaje składników: humektanty, emolienty i proteiny. Przy czym dwie pierwsze są to nawilżacze, z zaznaczeniem, że mimo mają taką samą nazwę to pełnią trochę inną funkcję.
 Dzisiaj skupię się na humektantach


Humektanty to silnie higroskopijne substancje, dobrze rozpuszczalne w wodzie, które mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia, dzięki czemu pełnią one rolę naturalnego rezerwuaru wody w skórze. Zadaniem humektantów jest zwiększenie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka - wiążąc wodę w skórze => przeciwdziałają jej utracie, dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i bardziej elastyczna.

Humektanty wykorzystywane są w kosmetyce jako nieokluzyjne składniki nawilżające. W przypadku skóry suchej samodzielnie stosowane mogą nie dawać poczucia wystarczającego nawilżenia, dlatego powinny być łączone z emolientami. [źródło]

Czym się różnią humektanty od emolientów?

Humektant nawilża, przy czym musimy mieć jeszcze trochę wody w skórze,  żeby całe nawilżenie, które niesie nam humektant nie wyparowało. Emolient ma za zadanie zatrzymać wodę w skórze i zapobiec jej odparowaniu. 

Czy da się za bardzo nawilżyć włosy?

Owszem da się. Włosy, którym dostarczamy za dużo humektantów będą zbijać się w strąki, będą ciężkie, oklapnięte i będą szybko się przetłuszczały. Musimy zadbać o równowagę między humektantami a proteinami.

Czy porowatość włosów ma znaczenie przy stosowaniu humektantów?

Otóż ma. Włosy niskoporowate potrzebują rzadziej nawilżania (włosy zdrowe łatwiej jest przenawilżyć, co pozbawia je elastyczości i 'życia')  niż włosy wysokoporowate. 

Jak pogoda wpływa na stosowanie humektantów?

Włosy suche absorbują wodę z otoczenia, dlatego przebywając w miejscu o wysokiej wilgotności musimy uważać,  bo kiedy wypiją za dużo wody z otoczenia staną się suche i napuszone. To samo tyczy się suchego powietrza, które 'zabierze' nam wilgoć z włosa dla siebie i również powstanie puch. Najlepsza dla włosów jest optymalna temperatura i wilgotność powietrza. 

Przyklady humektantów:

aloes
mocznik
NMF
kwas hialuronowy
gliceryna
miód
mleczan sodu
kwas mlekowy
d-pantenol
naturalna betaina
mleczko pszczele
sorbitol
alantoina
witamina E
niacynamid
jedwab hydrolizowany


Subiektywny spis kosmetyków nawilżających do włosów:

Alterra, maska nawilżająca granat i aloes
Organique anti-age maska winogronowa
Receptury Babuszki Agafii drożdżowa maska 
BioVax do włosów suchych i zniszczonych
Domowa maska nawilżająca (żółtko, oliwa z oliwek, majonez)
Matrix, Bioalge Hydratherapie, Balsam nawilżający
BingoSpa maska do włosów mleczna z elastyną
Isana Hair, Haarkur Intensiv - Pflege - preparat intensywnie pielęgnujący

Najlepiej jest stosować humektanty, proteiny i emolienty równocześnie, unikniemy wtedy wszelkiego rodzaju przeproteinowania czy przenawilżenia. Każdy z Nas ma inne włosy i trzeba sprawdzać i testować co najlepiej się sprawdza i cieszyć się pięknymi włosami. ;)

Stosujecie półprodukty?
Zwracacie uwagę na to jak pielęgnujecie włosy?

Pozdrawiam
Blanka ;*

3 komentarze:

  1. Przy zbyt dużej ilości emolientów włosy będę obciążone i pozbijają się w strąki, nadmiar humektantów wysuszy włosy (skórę również) ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak narazie zrobiłam sobie na włosy tylko serum z d-pantelnolem i jedwabiem, po 2 miesiącach stosowania tych humektantów widzę różnicę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger