Walka o czyste powietrze: maska antysmogowa

Temat smogu wciąż jest jednym ważniejszych tematów, którym należy się odpowiednio zająć. Powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone, co przekłada się na nasze zdrowie. Wystarczy spojrzeć na nasze babcie czy rodziców, którzy dorastali w dużo lepszych warunkach, nasze pokolenia będą miały już coraz gorszą jakość powietrza, bo nie sądzę, żebyśmy byli w stanie zmienić ten stan. Dlatego uważam, że trzeba chronić nasze płuca przed szkodliwymi czynnikami w miarę swoich możliwości. 
Dodatkowo patrząc na ciągle obniżający się wiek umieralności, zdaję sobie sprawę, że nasze pokolenie ma marne szanse na dożycie do emerytury. Moja prababcia skończyła w tym roku 102 lata, jednak mieszka na wsi gdzie wiadomo, powietrze jest zdecydowanie lepsze. Nawet w tym roku będąc na wakacjach na Mazurach zauważyłam ciekawą zależność. Mieszkając w mieście, stosunkowo blisko centrum bardzo często boli mnie głowa, biorę tabletki jak już naprawdę nie mogę wytrzymać. Piję dużo wody, odżywiam się równie w miarę zdrowo, dlatego te bóle przypisuje zanieczyszczonemu powietrzu. Będąc na wakacjach na Mazurach, głowa nie bolała mnie ani razu, nie uważam, tego za przypadek, ale całkiem sensowną zależność. Mieszkaliśmy nad samym jeziorem więc warunki idealne, do tego nad wodą była strefa ciszy więc cisza i spokój w pełni. 


Wstając rano i odsłaniając rolety, często zastanawiamy się czy to co widzimy za oknem to tylko mgła czy już smog. Kwestia 'przewietrzenia się' zmieniła się diametralnie na przestrzeni kilku lat. Kiedyś ludzie chętnie wychodzili na spacery i spędzali czas na świeżym powietrzu, teraz okazuje się, że bezpieczniej jest w domu z oczyszczaczem powietrza i szczelnie zamkniętymi oknami.
Szczególnie teraz kiedy przyszły chłody, zaczynają ogrzewać swoje domy, a co za tym idzie jakość powietrza staje się zdecydowanie gorsza. Ja niestety mieszkam z bliskiej okolicy domów jednorodzinnych i wieczorami jest koszmar, wielkie kłęby dymu unoszą się nad blokiem, a wszystko to idzie do naszych mieszkań. 

Smog wpływa nie tylko na nasz układ oddechowy, ma zdecydowanie większe spektrum negatywnego działania. Zanieczyszczone powietrze wpływa także na nasz układ krążenia, powoduje częstsze udary mózgu, choroby serca, a także coraz częstsze nawet u młodych ludzi astmy. Jeszcze jakiś czas temu choroby płuc były kojarzone głównie z paleniem papierosów, teraz rak płuc jest coraz częstszą chorobą nawet wśród osób nigdy nie palących. 


Aktualnie nosimy maseczki z przestrzeni publicznej, jednak warto, żeby była to maska antysmogowa. Taka maska nie tylko posiada zawód wydechowy, dzięki czemu możemy w miarę swobodnie oddychać i nie wdychamy dwutlenku węgla, który jest wydalany na zewnątrz, ale również filtry z węglem aktywnym. Maska zawiera również srebro jonowe, które niszczy grzyby i bakterie. Jeżeli mamy nosić maski to warto wybierać te od polskiego producenta z odpowiednimi atestami. 
Ogólnie dość ciężko oddycha mi się w maskach, ale ta z zaworem znacznie ułatwia oddychanie i nie muszę już jej ściągać na brodę, żeby złapać oddech. Paski na uszy również są dobrze wyprofilowane, maska pasuje zarówno mojej córce jak i dla mnie, dzięki regulacji. 
W zestawie mamy 3 filtry, ale nie ma problemu z dokupieniem samych filtrów do maski w różnych ilościach, zależnie od naszych potrzeb. 
A zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze maski antysmogowej?
- materiał, z jakiego jest wykonana
- czy posiada zawór wentylacyjny 
- mocowanie maski, czy jest szczelna, ale czy nie uciska 
- rodzaj filtra (lepsze maski posiadają dodatkowo filtr węglowy)


Jeżeli dbamy o swoje zdrowie w postaci zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, to powinno nam zależeć również na zdrowym układzie oddechowym i krążenia. Nie ma się co oszukiwać powietrze aktualnie jest mocno zanieczyszczone, warto kontrolować poziomy zanieczyszczenia w internecie i chronić się kiedy wskaźniki są mocno niepokojące. Przyszła jesień, a wraz z nią znacznie większe zanieczyszczenie smogiem, dlatego ważna jest profilaktyka szczególnie w tym okresie. 


Jestem ciekawa Waszego zdania na temat smogu i ochrony przed nim?

4 komentarze:

 1. Teraz tym bardziej jest to ważne by nosić maseczkę i się chronić.

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku to wręcz konieczność, powietrze jest coraz gorsze ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Coraz więcej osób widzę w tego typu maskach, a tak się składa się to fajna alternatywa dla zwykłych masek, a dodatkowo chroni przed smogiem! Świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne 2 w 1, można nosić jako zwykłą maseczkę i jako antysmogową.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger