Noworoczne odchudzanie - jak wytrwać w postanowieniu?

Nowy Rok za nami, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Biorąc pod uwagę, że nadwaga i otyłość są obecnie chorobami cywilizacyjnymi, to można przypuszczać, że co drugi z nas na jednym z pierwszych miejsc listy z postanowieniami ma zapisane: schudnąć. Dla każdego oczywiście schudnięcie oznacza coś innego: jednego uszczęśliwi pięć kilogramów mniej na wadze, drugi oczekuje, że kolejnego Sylwestra będzie świętować lżejszy o 30 kg. Każdy z nas ma inne ciało, potrzeby i oczekiwania, ale to, co nas wszystkich w tym postanowieniu łączy, to chęć, aby w nim wytrwać. A to łatwe nie jest!


Wiedzą to ci, dla których nie jest to pierwsze podejście do diety, a poprzednie zakończyli fiaskiem, lecz mimo to niezłomnie próbują po raz kolejny. I tutaj powinniśmy się na chwilę zatrzymać i zadać sobie pytanie: dlaczego pomimo faktu, że poprzednie próby zmiany nawyków żywieniowych przegrały z próbą czasu, nadal powracamy do zmierzenia się z nimi i oczekujemy, że TYM RAZEM nam się uda?

Jest to tzw. efekt czystej karty. Koniec starego roku i początek nowego symbolizuje pewien przełom. Mamy poczucie, że coś się kończy, a coś zaczyna. Tak naprawdę decyzję o odchudzaniu możemy podjąć w każdym momencie, jednak to czas przetasowania ostatnich cyferek w dacie wybieramy najczęściej. Symbolicznie chcemy “zacząć od początku”. Warto uświadomić sobie, że żadna zmiana nie dzieje się samoistnie tylko dlatego, że nadaliśmy magiczne znaczenie okolicznościom, które jej towarzyszą. Kluczem do sukcesu jest wewnętrzna motywacja. Sama okazja do podjęcia jakiegoś kroku, nawet jeśli byłaby to bardzo podniosła chwila, nie sprawi, że podejmując go, zapewniamy sobie gwarancję sukcesu.

Krok za krokiem

Skoro wiemy już, że nie należy obiecywać sobie czegoś pod wpływem chwili, przejdźmy do wspomnianej wewnętrznej motywacji. Dlaczego szybko się wypala? Jedną z przyczyn jest to, że to co nas motywuje tak dalece odbiega od realnych możliwości, że dzień po dniu nie przybliża nas do celu ani na jotę. A przynajmniej tak nam się wydaje, bo dajemy sobie na osiągnięcie planu za mało czasu. Pozbycie się otyłości może być motywacją, ale długoterminową. Jeżeli powiemy sobie: chcę pozbyć się dwudziestu kilogramów - to oczami wyobraźni zobaczymy szczupłą osobę, ale nie zobaczymy tego, że być może kilogram będzie gubiony raz na dwa tygodnie. Po dwóch miesiącach diety stajemy przed lustrem i wciąż nie widzimy szczupłego ciała, jakie pragnęliśmy zobaczyć - a w naszej głowie skutkuje to prostym komunikatem - moje wysiłki nie przynoszą skutku, to trwa zbyt długo, odchudzanie nie ma sensu. Zamiast więc mieć na horyzoncie dużą zmianę, warto raczej iść do przodu małymi krokami - “co miesiąc o kilogram mniej” - trzymać się tego przez cały rok. Takie podejście do odchudzania to większa szansa na to, że nie będziemy się zrażać brakiem efektu tu i teraz.

Jak ustalić prawidłowe menu

Kolejna sprawa, o której warto pamiętać, aby wytrwać w postanowieniu, to fakt, że odchudzanie wymaga nie tylko zmniejszonej podaży energii, ale i umiejętności takiego skomponowania niskokalorycznego posiłku, aby zaspokajał potrzeby organizmu na makro- i mikroelementy. Wielu z nas nie ma problemu z tym, że porcje są mniejsze a kaloryczność poniżej dotychczasowej, jednak utrapieniem okazuje się brak pomysłu na dania oraz brak wiedzy o tym, jak zawrzeć w dietetycznym obiedzie wszystko, co potrzeba. A jeśli organizmowi będzie brakować np. witamin, szybko da o tym znać, podkręcając nasz apetyt i zniechęcając nas do diety. Może warto rozważyć wówczas catering dietetyczny? Opcje kaloryczne diet pudełkowych pozostawiają ogromny wybór, posiłki zaspokajają wszystkie potrzeby organizmu na niezbędne składniki, a przy tym jest niezwykle smacznie, jak z restauracji!
Aby wytrwać w noworocznym postanowieniu odchudzania powinniśmy mieć wewnętrzną motywację do zgubienia zbędnych kilogramów. Jeśli już ją mamy, stawiajmy sobie cele, które są możliwe do zrealizowania. Metodą małych sukcesów osiągniemy duży triumf. Stosując dietę dostarczajmy organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, inaczej szybko porzucimy starania.

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że wytrwam w swoich postanowieniach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze, żeby się nie poddać na trudnym początku. Powodzenia wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest łatwo trwać w postanowieniach noworocznych, ale trzeba próbować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja staram się wytrwać, ale każdy jest człowiekiem i małe odstępstwa się zdarzają :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger