'ZDRADA' Lilja Sigurdardottir

Książka bardzo zaciekawiła mnie swoim opisem, nie miałam jeszcze okazji czytać kryminału islandzkiego, dlatego musiałam sięgnąć po tą pozycję. Jeżeli chodzi o kryminały to mam dość wygórowane oczekiwania. Często bywa tak, że akcja powieści od początku pędzi na łeb na szyję, a czasem trzeba czasu, żeby się rozkręciła.
Zdrada Lilja Sigurdardottir należy do tej drugiej grupy. Na początku akcja była bardzo nużąca, a w zasadzie jej brak. Autorka opisuje osoby zupełnie ze sobą niepowiązane i ciężko połapać się w tym wszystkim. 

Książka zaczyna się tym, że poznajemy Ursulę, która zaczyna nowe życie po powrocie do Islandii i otrzymuje propozycję zostania ministrem spraw wewnętrznych. Czuje, że premier nie bez powodu dał jej tą pracę, ale zgadza się na propozycję. Pierwszą sprawą jest wyjaśnienie sprawy gwałtu na 15 letniej Katrin Evie. Jednak spokój nie będzie jej dany, ponieważ już kilka dni później dostaje listy z pogróżkami, a w domu zaczynają nachodzić ją obcy mężczyźni. 

Gdzieś w połowie książki akcja zaczyna nabierać tempa i sprawy, które wydawały się niedokończone, zyskują rozwiązanie, a wszelkie niedopowiedzenia stają się jasne. Autorka wymyśliła naprawdę świetną intrygę, która po przeczytaniu całej książki złożyła się w jedną całość, nawet przynudny początek miał swój cel, miał za zadanie nakreślić nam zachowania bohaterów, które miały wpływ na późniejszy przebieg akcji.

Wiem, że wiele osób odkłada książki jeżeli pierwsze strony ich nie wciągnął. jednak mój apel jest krótki, dajcie szansę każdej książce, bo może okazać się, że właśnie omija was świetna powieść, a nudny początek na pewno wynagrodzi piękna akcja na koniec. 


Ursula, realizująca się dotąd zawodowo na misjach w Syrii i Liberii, postanawia zmienić tryb życia, aby spędzać więcej czasu z rodziną. Wraca do Islandii i rozpoczyna pracę jako minister spraw wewnętrznych. Sztywne biurokratyczne wymagania stale jej przypominają, że jest to praca, w której nie ma zamiaru zapuszczać korzeni. Chce jednak zrobić tyle dobrego, ile może, w tym wyjaśnić sprawę gwałtu na piętnastoletniej Katrin Evy.

Nagle zaczyna dostawać listy z pogróżkami, w prasie pojawia się artykuł opisujący szczegóły jednej z jej prywatnych rozmów, aż w końcu dowiaduje się, że straciła kontrolę nad swoimi kontami społecznościowymi. Komu i dlaczego tak bardzo zależy, żeby usunąć ją ze stanowiska i pozostawić niewyjaśnione przestępstwa?


2 komentarze:

  1. Lubię taką kategorię książek, potrafią zaskoczyć.
    Pozdrawiam : )

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie książki a ta okładka jest super.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger