Polecam: Kroniki Zamku Avel, Maskarada

Uważam, że gry są bardzo ważne w rozwoju każdego dziecka. Jednak mówię tu o planszówkach, a nie często bezmyślnym stukaniu w ekran telefonu. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, jednak warto zachować jakąś równowagę. Ja widzę jak szybko moje dzieci łapią zasady nawet tych trudniejszych gier i bardzo często mnie ogrywają. Dodatkowo są znacznie szybsze niż ich rodzice, a w memo nie mają sobie równych. 

Od dawna polecam planszówki z Wydawnictwa Rebel, bo znajdziecie tam całe mnóstwo nowości i bestsellerów w dobrych cenach. Kroniki zamku Avel to oparta na współpracy gra planszowa dla całej rodziny, w której wcielamy się w bohaterów i bohaterki odpowiedzialnych za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy eksplorować świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel.


Każda rozgrywka daje nam możliwość stworzenia własnej postaci, narysowania herbu oraz nadania jej imienia. Kiedy wszyscy stworzą swoje postacie wtedy możemy zaczynać rozgrywkę. Gra jest grą kooperacyjną, dlatego wszyscy współpracujemy na wspólny sukces. 
Rozgrywka składa się z kilku rund, w których zawodnicy mają za zadanie odkrywanie różnych miejsc krainy, rozwijanie własnych zawodników, walka z potworami, do czasu kiedy upłynie określona liczba rund i będziemy musieli zmierzyć się z monstrum. Musimy pokonać Monstrum i jego towarzyszy zanim przedrą się do zamku. 

Gra będzie idealna na długie wieczory, ale także polecam wyciągnięcie jej na świąteczny stół, ponieważ można w niej łączyć różne pokolenia wiekowe. Gra jest bardzo piękna pod względem graficznym, wiedziałam, że trochę mi coś przypomina i nie pomyliłam się. Ilustratorem jest ten sam autor, który stworzył cudowną grafikę do gry Domek. 


Mascarade to nowa edycja popularnej gry imprezowej, w której każdy skrywa prawdziwą twarz, a my musimy wydedukować, kto mówi prawdę, a kto blefuje. Celem gry jest zebranie żetonów monet o wartości 13 punktów. Aby je zgromadzić, będziemy korzystali ze zdolności kart postaci: niekoniecznie tych, które mamy przed sobą. Pamiętajmy jednak, że każdy blef niesie za sobą ryzyko zdemaskowania, a tym samym utraty cennych monet!

Nie znam wcześniejszej wersji Maskarady więc nie bardzo mam porównanie, która edycja jest lepsza. Maskarada jest grą typowo imprezową, w której każdy skrywa prawdziwą twarz, a naszym zadaniem jest rozpracowanie, kto mówi prawdę, a kto oszukuje. Pamiętajmy, że nie każdy blef jest warty utraty cennych monet, dlatego musimy rozważyć za i przeciw. 
Celem gry jest zebranie 13 żetonów, osoba która pierwsza je zbierze wygrywa. 

A zasady?
Zaczynamy od rozłożenia planszy sądu po środku stołu, następnie rozdajemy żetony tak, aby ich suma wynosiła 6, a resztę odkładamy do pudełka, będziemy je dobierać później. Następnie bierzemy kartę, na której jest scenariusz stroną A na wierzchu. 
Kolejno wybieramy odpowiednie karty masek i rozkładamy je po 1 przed każdym z graczy. Omawiamy je i zakrywamy. 

Podczas rozgrywki możemy: podejrzeć swoją kartę, zamienić kartę z kartą innego gracza bez podglądania albo podać nazwę karty  użyć jej zdolności. Kiedy mówimy nazwę karty, każdy z graczy może podważyć nasze słowa i w tym przypadku karty są odkrywane. Jeżeli miał rację może użyć karty, a gracz przeciwny traci 1 monetę. Gra kończy się w momencie, w którym ktoś zdobędzie 13 monet lub ktoś zbankrutuje. Któraś z gier Was zainteresowała?
Ja zdecydowanie pokochałam Kroniki Zamku Avel. ;)

3 komentarze:

  1. My również uwielbiamy gry planszowe. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra zapowiada sie świetnie.Moje dziecko jeszcze jest za małe na takie gry. W przyszłości na pewno będę kupować planszówki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger