Produkty DIY - naturalny olejek eteryczny
Kilka lat temu uwielbiałam tworzyć własne kosmetyki z półproduktów, sprawiało mi to wiele frajdy, jednak z czasem zaczęło mi brakować wolnego czasu na tworzenie. Żałuję, bo to spora satysfakcja używać własnoręcznie robionych kosmetyków. Teraz przerzuciłam się na gotowe, naturalne kosmetyki, bo widzę pozytywne efekty z ich stosowania, wystarczy tylko poznać swoją skórę i spełniać jej potrzeby. Nie jest to łatwy i szybki proces, ale gwarantuje, że zobaczycie efekty.
Swojego czasu bardzo lubiłam również woski i świece zapachowe, jednak dopiero później powiązałam moje bóle głowy ze stosowaniem tych produktów i musiałam wszystkiego się pozbyć. Przerzuciłam się na olejki eteryczne, są zdecydowanie zdrowsze i dają lepszy efekt. Uwielbiam je stosować w dyfuzorach, które rozpylają delikatną mgiełkę, ale nie przytłaczają swoim zapachem. Olejki eteryczne mają eteryczne mają dość szerokie zastosowanie i uważam, że warto z nich korzystać.
Olejki eteryczne posiadają nie tylko walory zapachowe, ale również lecznicze. Zależnie od tego z czego są pozyskane, mają inne właściwości. Pozyskiwanie naturalnych olejków eterycznych jest długie i dość kosztowne, dlatego również ich cena nie jest niska. Warto kupować olejki ze sprawdzonych miejsc. Powstają one z olejów z suszonych lub świeżych części roślin. Mogą być nimi kwiaty, owoce, liście, korzenie lub drewno.
Olejków używa się zarówno do kosmetyków, jak i świec czy perfum, ale można ich używać również solo: kilka kropli mieszamy z wodą i mamy leczniczą i zapachową ucztę dla zmysłów.
Olejek eukaliptusowy
Bardzo często z niego korzystamy w przypadku wszelkiego rodzaju przeziębień i infekcji, stosowany do inhalacji w czasie infekcji głównych dróg oddechowych. Ja dodatkowo często używam go przy nawracającym zapaleniu zatok. Ma działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także antyseptyczne, odkażające i odświeżające.
Olejek Ylang- Ylang
Olejek o niespotykanym aromacie, wprowadza nas w stan ukojenia i relaksu. Jest idealny do masażu, a dodatkowo ma działanie uspokajające. Olejek Ylang - ylang jest uważany za afrodyzjak, dlatego często możemy go spotkać również w perfumach.
Olejek pomarańczowy
Posiada właściwości antyseptyczne, tonizujące i ujędrniające, dlatego dość często stosowany jest w kosmetykach, szczególnie tych antycellulitowych. Kwaśne, cytrusowe zapachy są idealne do aromaterapii działają odprężająco i antydepresyjnie. Ja dodatkowo bardzo lubię połączenie pomarańczy w goździkami, szczególnie w okolicach świąt.
Olejek lawendowy
To chyba najbardziej popularny olejek do relaksacji. Działa kojąco na nerwy i uspokaja, a także pomaga przy migrenie. A z takich mniej znanych właściwości, działa odkażająco, bakteriobójczo, odtruwająco, przeciwbólowo i przeciwskórczowo.
Olejków eterycznych jest całe mnóstwo i każdy z nich ma inne właściwości, dlatego warto zagłębić się w temat i dobrze dobrać odpowiedni olejek dla siebie, nie tylko pod względem zapachowym, ale głównie leczniczym.
Przykłady wykorzystywania olejków eterycznych
Naturalny odświeżacz powietrza - zdecydowanie zdrowszy niż typowe odświeżacze napakowane chemią. Warto dodać kilka kropki do nawilżacza powietrza czy dyfuzora i cieszyć się pięknym zapachem i zdrowym powietrzem.
Pachnące pranie - warto dodać kilka kropli ulubionego olejku do prania i cieszyć się pięknym zapachem prania.
Miejscowo na skórę - wiele z olejków na właściwości lecznicze, można je stosować np. do leczenia oparzeń czy masażu ciała, jednak należy je rozcieńczać z olejem bazowym, przyjmuje się ilość 1 kropla olejku eterycznego na 5-6 kropli oleju bazowego.
Do kąpieli - ja uwielbiam pachnące kąpiele, dlatego warto dodać kilka kropli olejku eterycznego, by cieszyć się pięknym zapachem i przy okazji np. ukoić nerwy, do czego świetny jest olejek lawendowy.
Stosujecie olejki eteryczne?
Jakie zapachy najbardziej lubicie?
Nigdy nie robiłam sama takiego olejku :)
OdpowiedzUsuńMam kilka olejków eterycznych. Mój ulubiony to ylang-ylang i różany. :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam olejki eteryczne, często dodaje do kąpieli.
OdpowiedzUsuńNigdy nie używałam olejków eterycznych do kąpieli.
OdpowiedzUsuń