Dove Self – Esteem - kilka słów o samoocenie

Markę Dove bardzo sobie cenię za wartościowe kampanie, które nie są tylko płaską reklamą produktów. Te kampanie poruszają masę problemów, które dotyczą bardzo często nas lub naszych bliskich. Marka nie ma wykreowanych kanonów piękna, które są powszechnie uważane za idealne. Piękna jest każda z nas, a to właśnie dlatego, że każda jest inna. 
Problem samooceny nastolatek jest moim zdaniem bardzo poważny, myślę, że niewielka ilość nastolatek w Polsce ma wysoką samoocenę. Wynika to w głównej mierze ze świata mediów, gdzie każda "inność" jest traktowana jako coś dziwnego, a nie to co trzeba pielęgnować. 
Statystyki są przerażające, bo:

59% dziewczynek na świecie nie ma wysokiej samooceny! W Polsce ten oodsetek dochodzi aż do 81% nastolatek, które w wyniku niskiego poczucia własnej wartości nie są w pełni realizować swojego potencjału. Odpowiedzią na ten problem jest program „Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny”. To pierwsza polska edycja światowego projektu realizowanego przez markę Dove nieprzerwanie od 2004 roku. Do tej pory program dotarł do ponad 20 milionów młodych osób w 139 krajach, a w 2018 roku także do Polski, gdzie został objęty honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Od tego roku w Polsce ruszył program Dove Self-Esteem – projekt, który ma na celu budowanie pozytywnej samooceny. Wśród wszechobecnego kreowania idealizmu, dorosłe kobiety mogą czuć się zagubione, a co mówić nastolatki, które dopiero odkrywają siebie. 

Wracając do swoich czasów nastoletnich, pamiętam, że okres gimnazjum był najgorszym okresem w moim życiu. To czas pełen wrogości, bezwzględności oraz poczucia wyższości, tych których samoocena nie zna granic w stosunku to kolegów i koleżanek. Przez takie zachowania wiele osób staje się zamkniętymi w sobie, z niską samooceną oraz poczuciem beznadziejności.


Nasza samoocena wbrew pozorom wpływa na wiele czynników w czasie naszego życia. Wiele spraw można załatwić pozytywnie jeżeli wierzymy w siebie i swoje możliwości. Jednak problem pojawia się wtedy kiedy nasze działania są tłamszone w zarodku, nie jesteśmy wspierani przez bliskich, a samo nie mamy tyle odwagi, żeby się przemóc. 
Dlatego bardzo ważne jest kształtowanie samooceny nastolatka już od wczesnych lat dziecięcych. 

Jestem mamą dwóch dziewczynek i nie wyobrażam sobie pozostawienia ich samym sobie. Wspieram je każdego dnia, powtarzam, żeby nigdy nie bały się wyrażać swojego zdania oraz uczę, że jeżeli zechcą mogą wszystko. 

Uważacie, że jest duży problem z samooceną wśród nastolatków?
Miałyście wysoką samoocenę w czasach nastoletnich?

1 komentarz:

  1. Nastolatki teraz mają ogromne kompleksy. Jeśli nie wyglądają jak te "fit gwiazdki" z Insta to uważają, że nie wyglądają dobrze.
    Ja tam lubię moją figurę, ćwiczę raz na jakis czas jak mi się nie zapomni i jem wszystko na co mam ochotę :)

    Pozdrawiam :)
    Moncia Lifestyle

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger