Idealny upominek na Mikołajki to planszówki

Jestem ciekawa jaki jest Wasz stosunek do Mikołajek? Niektórzy obchodzą je prawie jak święta, inni pomijają. Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że zawsze były jakieś drobne upominki i słodkości, w końcu to imieniny Mikołaja. ;) Nie mniej jednak kontynuujemy tą kwestię i u nas, nasze dzieciaki koło łóżek znajdują zawsze jakieś niespodzianki. Nie są to jakieś duże prezenty, bo kilka dni później mają urodziny, a zaraz gwiazdka więc pod koniec grudnia nasze mieszkanie wygląda jak z sklep z zabawkami ;)
Gry planszowe to typ zabawek, które uwielbiamy z moimi dziewczynami. Nowe tytuły sprawiają dużo radości, ale i mamy wiele "starych" gier, które już są dość mocno wyeksploatowane, ale nadal uwielbiane. 
Dzisiaj chciałam Wam pokazać dwie gry, w które gramy od niedawna, ale starsza już zdążyła je polubić. Obie gry możecie zamówić na stronie Rebel.pl
Dżem dobry to gra imprezowa, w której liczy się dedukcja i praca zespołowa. Spróbuj wejść w buty pozostałych graczy, by tworzyć podpowiedzi, które najlepiej do nich trafią. Jednocześnie staraj się odgadnąć własną literę na podstawie wskazówek, które układają dla Ciebie inni! Finałowe wyzwanie pozwoli Wam ocenić owoce wspólnego trudu. Jeśli stworzycie zgraną drużynę, poznacie słodki smak zwycięstwa!

Gra rozpoczyna się od rozdania wszystkim graczom po tyle samo kart. Spośród swoich liter układamy 5 literowe słowo, a pozostałe karty odkładamy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ułożyć słowa z własnych liter możemy wykorzystać te odrzucone przez innych graczy. Kiedy już wszyscy mają gotowe swoje słowa, tasujemy je i przekazujemy na prawo. Następnie tasujemy wszystkie odłożone karty i układamy je w talii na środku stołu. 

Gdy już otrzymamy sekretne słowo, nie możemy go zobaczyć. Umieszczamy literę z lewej strony na stojaku, przodem do przeciwników. Następnie wybieramy podpowiadacza, trzymając się zasad gry. 
Gracze, którzy postanowili przejść do kolejnej litery ustawiają ją na stojaku. Gra kończy się na dwa sposoby: kiedy zabraknie nam żetonów albo kiedy uznamy, że nie potrzebujemy więcej podpowiedzi.
Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 10 lat, ale moja 8 latka całkiem nieźle sobie radzi. Pozwala dobrze się bawić, ale również wymyślać, zgadywać i kombinować. Czasami trzeba się namęczyć, szczególnie w przypadku dzieci. Nie mniej jednak jest nastawiona na nieszablonowe myślenia oraz dedukowanie więc ma sporo walorów edukacyjnych. 


Pudełko zawiera:

64 karty liter 
karta dżokeja 
8 numerowanych żetonów 
3 żetony polskich znaków 
6 czerwonych żetonów podpowiedzi 
9 zielonych żetonów podpowiedzi 
6 stojaków na karty 
6 ołówków notes z arkuszami do zgadywania 
4 karty kwiatków 
instrukcja


Które zwierzę jest większe, puszczyk czy indyk? A które cięższe - krowa czy rekin? A które dłużej żyje? Pies czy wieloryb?

Po dość skomplikowanej grze Dżem dobry, przyszła pora na coś lżejszego, przy czym nie tylko będziecie się dobrze bawić, ale również poznacie wiele ciekawostek o zwierzętach. Pudełko zawiera 110 przepięknie ilustrowanych kart ze zwierzętami. Na jednej stronie mamy ilustrację z nazwą zwierzęcia, a na drugiej umieszczone są jego trzy cechy charakterystyczne. 

Zasady są banalnie proste: każdy z graczy dostaje po 4 losowe karty, na środku kładziemy jedną kartę charakterystyką na wierzch. Wybieramy cechę według, której będziemy oceniać zwierzęta: rozmiar, waga lub długość życia. Dokładamy swoją kartę do tej wyłożonej na środku i jeżeli trafimy to zostawiamy ją na stole, jeżeli nie wkładamy na poprawne miejsce i dobieramy kartę ze stosu. Wygrywa ten z graczy, który pozbędzie się wszystkich kart. 

Podsumowując, gra jest pełna nie tylko walorów edukacyjnych, ale sprawia również dużo frajdy dla mniejszych i większych. Opcja z ocenieniem długości życia jest moim zdaniem najtrudniejsza, bo o ile ciężar możemy ocenić 'na oko' tak z tym mogą mieć problem również dorośli. 

Obchodzicie jakoś szczególnie Mikołajki?
Jakie prezenty wybieracie? Słodkości czy drobne zabawki?


5 komentarzy:

 1. CardLine wydaje się świetną propozycją ;) U nas na mikołajki daje się drobne słodkości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W różnych częściach Polski, są różne zwyczaje, słyszałam też, że na Mikołajki daje się prezenty większe, a na gwiazdkę nic. ;) Także zależy od regionu.

   Usuń
 2. bardzo lubie gry planszowe, zgadzam sie ze to swietny pomysl na prezent :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę zainwestować w dżem dobry, na imprezę świetna propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam planszówki świetna rozrywka na takie wieczory :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger