Książki to zawsze dobry pomysł na prezent

Książki są moim zdaniem bardzo niedocenianym pomysłem na prezent, często biegamy na ostatnią chwilę w poszukiwaniu czegoś ciekawego, a finalnie kończymy średnio zadowoleni z prezentem kupionym na ostatnią chwilę. Książka jest prezentem uniwersalnym i trwałym. Czekoladki czy wino za chwilę odejdą w zapomnienie, do książki możemy wrócić nieskończoną ilość razy, ale też wymienić się z kimś na inną, propozycji jest wiele. Nie musimy biegać też po księgarniach, wiele wydawnictw oferuje sprzedaż wysyłkową, z której bardzo chętnie korzystam. Nie muszę się spieszyć i mogę na spokojnie przeczytać opisy książek i wybrać odpowiednie.

Kiedyś książka na prezent była bardzo popularna, aktualnie w dobie czytników ebooków wydaje mi się, że trochę odchodzą w zapomnienie, a szkoda. 
Dodatkowo książki wychodzą stosunkowo niedrogo w porównaniu do innych prezentów. Ja cieszę się z każdej otrzymanej książki, a z moimi córkami mam taką umowę, że zabawki mogę im odmówić, ale książek nie, dlatego korzystają i co jakiś czas podczas zakupów dorzucają coraz to nowe egzemplarze. Nie jest to u nich puste kolekcjonowanie, bo faktycznie je czytają. Starsza córka jest już dobrze znana w szkolnej bibliotece. ;) Uwielbiam patrzeć kiedy czytają i odpływają razem z fabułą. Młodszej jeszcze czytam ja, ale nie raz miałam okazję po cichu obserwować jak starsza czyta młodszej, nie wiedziałam, że aż tak będzie mnie to rozczulało. 


Jak zachęcić dziecko do czytania?

Od dziecka uwielbiałam książki, miałam ich całą masę, a wiele z nich przetrwało do dziś i służą jeszcze moim córkom. Z czytaniem u dzieci jest podobnie jak z innymi czynnościami, dzieci nas nie słuchają, dzieci nas obserwują i naśladują. Dlatego bardzo mnie dziwi postawa niektórych rodziców, którzy siedząc z nosem z telefonie, dają dziecku książkę i oczekują, że zajmie się samo sobą. To tak nie działa. Widzę po sobie, że moje córki widząc jak ja czytam, same również chętnie garną się do czytania książek bez jakiejkolwiek zachęty. Czasami też mam wrażenie, że rodzicie kupują dziecku książeczki dla maluszka, a kiedy podrośnie zamieniają je na smartphone, bo mniej fatygi. Tylko jaki zasób słownictwa będzie miało później to dziecko, jak ograniczoną wyobraźnię i ile przygód w świecie fantazji je ominie. Warto pomyśleć o tym jako inwestycję w przyszłość dziecka. 


Książki dla dziecka

Wybranie książki dla dziecka to z pozoru łatwa sprawa, jednak wiele zależy od upodobań dziecka. Moja młodsza córka lubi jak na razie większość książek, ale starsza ma już bardzo konkretne upodobania i wolę jak wybiera książki sama. Nie tak dawno spotkała nas dość dziwna sytuacja, kiedy starsza pani dziwiła się, że 9 letnia dziewczynka stoi przy regale z książkami, kiedy obok tyle ładnych zabawek. Wydaje mi się, że to kwestia priorytetów i przesycenia zabawkami, aktualnie dzieci mają tyle zabawek, że spokojnie obdzieliłyby pół osiedla, a dobra książka jest zawsze pożądana. 
Młodszym dzieciom wybór książek jest niesamowicie duży, pięknie ilustrowane książki zachęcają do kupienia i myślę, że nawet dziecko, które nie ma nawyku czytania książek wybierze coś dla siebie.

Literatura dla młodzieży

Ciężki jest ten przeskok z literatury dziecięcej na młodzieżową, bo właśnie jesteśmy z tym okresie i często zastanawiam się czy książka nie jest jeszcze za poważna. Nie mniej jednak staram się również wplatać książki edukacyjne, nie wszystko rodzicom udaje się dobrze przekazać swoim dzieciom i wydaje mi się, że książki znacznie pomagają dzieciom zrozumieć ich rozwój, a nawet zmienne nastroje.
Z literatury młodzieżowej mogę Wam polecić dwa tytuły: Max Einstein. Genialny eksperyment, która opowiada o nie tak do końca zwykłej 12 latce i Cyrk martwych makabresek, który przeniesie dziecko do świata magii. 


Książki dla dorosłych

Tutaj mamy wachlarz tak szeroki, że nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie pozycję odpowiednią dla siebie. Ja jestem wielką fanką kryminałów i thrillerów, uwielbiam ten klimat i napięcie. Lubię też dobrą powieść. Często poluję również na wyprzedaże książek, bo czytam je dość szybko, a na wyprzedażach mogę mieć więcej sztuk niż normalnie, a tym samym więcej radości z czytania. Kupujecie książki na prezenty?
Jaki rodzaj literatury lubicie najbardziej?

3 komentarze:

  1. Często zamawiam książki dla rodziny, szybko się pakuje i szybko wybiera :D

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak, zawsze chętnie wręczam i dostaje książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja często daję na prezent książki i sama też często je dostaję, dla mnie to idealny prezent :) dla mamy w tym roku też kupiłam na Dzień Matki książkę właśnie, a do tego dorzuciłam filiżankę porcelanową by miała z czego pić herbatę podczas czytania :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger