PREMIERA: 'Cherub' Przemysław Piotrowski

'Cherub' to trzecia część serii Przemysława Piotrowskiego. Recenzję pierwszej części możecie przeczytać tu: "Piętno". Druga część to 'Sfora', ostatnia część "Cherub" kończy trylogię o komisarzu Igorze Brudnym. Na dobrą sprawę można pokusić się o czytanie książek oddzielnie, ale uważam, że są mocno ze sobą powiązane i cała historia będzie bardziej jasna jeżeli będziemy ją czytać od początku. 

Książka zaczyna się mocnym wejściem, bo brutalnym zabójstwem prokuratora. Mamy na początku dość szczegółowy opis obrażeń, a osoby z dużą wyobraźnią mogą sobie idealnie wszystko zobrazować. Ja należę do tych osób więc każdą książkę mam w pewien sposób zobrazowaną, dlatego dość ciężko oglądać mi później filmy oparte na książkach, bo burzy to całe moje wyobrażenie.

Do sprawy o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem zostaje przydzielona prokurator Arleta Winnicka. Równocześnie Brudny dostaje pamiątkę ze swojej mrocznej przeszłości w sierocińcu, okazuje się, że sprawy się łączą. Czy również tym razem komisarz zostanie podejrzanym w sprawie?

Wraz z rozpoczęciem śledztwa okazuje się, że nastąpiło kolejne zabójstwo, równie bestialskie. Morderca wymierza ofiarom taką śmierć, która łączy coś z ich życiem. Patomorfolog został unieruchomiony, a morderca wyciął mu na żywca wszystkie wnętrzności i rozwiesił w jego gabinecie. Tak, książka jest mocna, ostrzegałam.

Na celowniku stają śledczy i nikt nie może czuć się bezpieczny, bo nikt nie wie kto może być następny. Jednak morderca daje wskazówki i można się domyślić na kogo padnie tym razem. Szczerze byłam w szoku, jak po kolei śledczy umierali jeden po drugim, jednak kryminały mają to do siebie, że nie kończą się happy endem. Piortowski sięga głęboko w psychikę ludzką, która jest nieprzewidywalna. Mamy też obraz człowieka skrzywdzonego, który za wszelką cenę postawi na swoim i nie zawaha się zamordować z zimną krwią. 

Fabuła 'Cheruba' opiera się na dość specyficznych upodobaniach BDSM oraz świecie darknetu, poznajemy osoby z związane z tymi wątkami, które nie mają nic wspólnego z morderstwami chociaż to tam szukają odpowiedzi śledczy. 

Książka należy do tych obszerniejszych (640 stron), jednak wystarczyły mi dwa wieczory, żeby ją dosłownie pochłonąć. Trzyma w napięciu tak, że trudno mi sobie przypomnieć podobną książkę. 
To najlepsza z wszystkich 3 części, jest niesamowicie wciągająca mimo swojej mroczności. Autor trzyma nas w napięciu praktycznie cały czas, a z każdą stroną chęć poznania zakończenia i odkrycia mordercy jest coraz większa. 

Książkę Cherub, jak i całą serię o komisarzu Brudnym, możecie kupić na stronie Wydawnictwa Czarna Owca. 

Lubicie mocne kryminały czy wolicie lżejszą literaturę?

1 komentarz:

  1. Lubię takie brutalne książki :) Morderstwa, śledztwa, uprowadzenia... Chłonie się książkę z przyjemnościa <3

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger