Premiera: "GORSZA" Jarosław Czechowicz

Majówka w tym roku wypada wyjątkowo paskudnie i na podlasiu to grilla można robić ewentualnie pod parasolem. Pożytkujemy jednak ten czas owocnie, bo z racji kilku luźniejszych dni wzięliśmy się na odświeżanie kuchni. Przeglądając prognozy na maj wygląda to trochę bardziej optymistycznie niż teraz, ale wolę przedwcześnie się nie cieszyć.

Niedawno w moje ręce trafiła książka Gorsza, polskiego pisarza Jarosława Czechowicza. Muszę przyznać, że wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam ją w dosłownie 3 dni.


Trzy kobiety. Dwanaście godzin. Któraś z nich musi odpowiedzieć za to, co zrobiła.

Magda prowadzi zwyczajne życie. Mieszka w przytulnym domu w Krakowie, pracuje w komunikacji miejskiej, wolne chwile spędza, jeżdżąc na ukochanym motorze. Pozorny spokój zakłóca jedno spotkanie, po którym Magda nie może dojść do siebie. A potem jeszcze jedno. I kolejne…

Gdy Magda spogląda w oczy kogoś, kogo miała nadzieję już nigdy nie zobaczyć, pozorny spokój znika. Zagłuszane koszmary i traumy uderzają ze zdwojoną siłą. Przerażona tym, co drzemie w głębi jej umysłu, Magda musi podjąć decyzję, od której zależeć będzie nie tylko jej życie.
Gorsza to połączenie thrillera psychologicznego z wątkiem społecznym. Mimo całej mrocznej oprawy, autor skupia się również na ludzkich zachowaniach i przedstawia je z różnych perspektyw, osoby krzywdzonej i krzywdzącej. Nie tylko osoba krzywdzona ma problemy, mają je również osoby, które krzywdzą innych ludzi, bo agresja nigdy nie bierze się z niczego. Nie rodzimy się źli ani dobrzy. Bardzo fajnie powiedzenie kiedyś słyszałam o dwóch wilkach, że w każdym z nas są dwa wilki: dobry i zły, ale tylko od nas zależy, którego karmimy. Wszystko to sprawdza się w codziennym życiu, ludzie którymi się otaczamy oraz dobro czy zło, które dajemy na pewno do nas wróci, ale tylko od nas zależy co wróci.

Gorsza jest historią Magdy, która mieszka w Krakowie i jest kierowcą autobusu. Ma również za sobą rozwód, a jej życie wcale nie było takie kolorowe. Jedno przypadkowe spotkanie sprawia, że jej cała przeszłość wraca do niej ze zdwojoną siłą. Kolejne spotkania burzą jej pozorny ład w życiu i sprawiają, że pewnego dnia podejmuje decyzję, od której zależy nie tylko jej życie...

Historia jest pełna napięcia oraz ludzkich dramatów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Więcej Wam nie zdradzę, ale z całego serca polecam wpisać książkę na listę do przeczytania. 

Książka jest aktualnie w promocji w księgarni Inverso: Gorsza1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Blanka beauty&lifestyle , Blogger